ضرر صابون هاي ضد ميكروبي چيست

[ad_1]

دکتر مهرداد منصوری

4683
اگر بر روی صابونی که استفاده میکنید با افتخار نوشته شده که 99 درصد باکتری ها را از بین میبرد احتمالا وقت آن است که استفاده از آن را کنار بگذارید. محققان میگویند هیچ شاهدی بر این مدعا وجود ندارد که استفاده از این صابون ها بتواند جلوی بیمار شدن ما را بگیرد و در عین حال استفاده از این صابون ها میتواند برای سلامتی ما و محیط زیست مضر باشد.

محققان میگویند بسیاری از مواد ضد میکروبی بکار رفته در این صابون ها موجب بروز آسم و آلرژی میشود و برای رشد و تکامل بدن هم مضرند. متاسفانه این مواد از طریق فاضلاب به محیط اطراف ما هم نفوذ کرده و در آنجا اثرات مخرب خود را به جای میگذارند.

از طرف دیگر کشته شدن همه باکتری ها بصورت فله ای و بدون انتخاب کار نامناسبی است چون بسیاری از آنها برای سلامتی ما مفیدند. از طرف دیگر با از بین رفتن باکتری های حساس به مواد ضد میکروبی محیط برای رشد و تکثیر باکتری های مقاوم به این مواد مهیا میشود و در نهایت به جایی میرسیم که باکتری هایی که باید در آینده با آنها مقابله کنیم بسیار قدرتمندتر بوده و به داروهای ما مقاوم هستند.

نتایج بررسی بر روی تاثیر مخرب داروهای ضد باکتری بر سلامت انسان و محیط زیست در مجله Environmental Health Perspectives منتشر شده است.

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *