اختلال فكري ناشي از نزديك بودن موبايل به بدن شما

[ad_1]

دکتر مهرداد منصوری

4680
بسیاری از ما عاشق ارتباط داشتن با دیگران و داشتن اطلاعات به روز و سرگرم شدن هستیم و موبایل میتواند همه اینها را به ما بدهد ولی آیا میدانیم این ها با چه بهایی به ما داده میشوند و چه تاثیری بر قوای عقلی ما دارند. محققین دانشگاه تگزاس مطالعه ای انجام داده اند که تاثیر نزدیک بودن موبایل به بدن بر روی قوای عقلی ما را مورد بررسی قرار داده است.

بررسی های قبلی نشان داده است که وجود تنها یک محرک دیگر در کنار ما بجز کاری که در حال انجام آن هستیم میتواند موجب کاهش کارایی قوای عقلی ما شود. حالا محققین حدود 800 نفر را در سه گروه موقع کار مورد بررسی قرار داده اند. در تعدادی از آنها موبایل در کنارشان بوده و آن را میدیدند. در تعدادی دیگر موبایل در جیب یا کیفشان بوده و تعدادی دیگر موبایل در اطاقی دیگر قرار داده شده است.

سپس محققین توانایی تمرکز افراد بر کار ذهنی و توانایی آنها در فکر کردن و حل مشکلات را در هر سه گروه مورد بررسی قرار دادند. مطالعه نشان داد که هر دو این توانایی ها که در کسانی که موبایلشان در اطاق دیگر و دور از دسترسشان بوده بهتر از دو گروه دیگر بوده است. حتی موقعی که افراد وسوسه چک کردن موبایل در دسترسشان را هم نداشته اند تنها وجود موبایل در کنار آنها توانایی تمرکز و حل مسائل را در آنها کاهش داده بود. در این مواد آنها مجبور بودن مرتب خود را متقاعد کنند که به موبایلشان دست نزنند و این میتوانست قوای عقلی آنها را مصروف خود کرده و کارآیی آنها را کم کند.

مطالعه همچنین نشان داد که این تاثیر موبایل در قوای ذهنی افراد بیشتر از همه در کسانی است که به موبایل خود وابستگی بیشتری دارند. نتایج این تحقیق در مجله Journal of the Association for Consumer Research منتشر شده است.

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *