چه زمانی بارداری پرخطر می‌شود؟

[ad_1]

به گزارش جام جم آنلاین، اگر مبتلا به بیماری التهابی روده یا لویوس است، باید در مرحله خاموش بیماری، اقدام به بارداری کند. در غیر این صورت با عوارض زیادی روبه‌رو خواهد شد.

بعلاوه حاملگی در سنین کمتر از 19 سال و بالای 35 سال، حاملگی پرخطر محسوب می‌شود.

مراقبت‌های بارداری از چه سنی آغاز می‌شود؟

هر کس قصد بارداری دارد،‌ باید قبل از بارداری به فکر باشد و بررسی‌های لازم را انجام دهد. شیوه زندگی‌اش باید مناسب باشد و اضطراب نداشته باشد؛‌ همچنین از مواد غذایی سالم استفاده کند و سیگار و الکل را کنار بگذارد. قبل از بارداری یک سری سوال از فرد می‌پرسیم راجع به وجود بیماری‌های خاص و این که آیا تحت درمان بوده یا نبوده. همچنین از سوابق وجود بیماری در خانواده‌اش می‌پرسیم.

علاوه بر معاینه، بررسی‌های آزمایشگاهی انجام می‌شود. فرد نباید کم‌خون باشد و کبد و کلیه‌هایش باید سالم باشد. اگر بیماری دیابت دارد، آن را کنترل می‌کنیم. اگر فرد با وجود دیابت کنترل نشده باردار شود، قند خون خیلی بالا، احتمال سقط جنین را افزایش می‌دهد. همچنین احتمال ناهنجاری جنینی افزایش می‌یابد. قند خون بالا حوالی لقاح می‌تواند پایه گذار ناهنجاری‌های مادر زادی باشد. البته ناهنجاری‌های جنینی در ماه چهارم بارداری قابل تشخیص است. اگر مادر مبتلا به دیابت، قند خونش کنترل شود، قلب و کلیه‌ها و معاینه ته چشمش سالم باشد و اختلالات عصبی نداشته باشد، انتظار داریم عوارض بارداری‌اش مشابه خانم‌هایی باشد که دیابت ندارند.

با کنترل خوب دیابت، رژیم غذایی مناسب و درمان مناسب برای افراد مبتلا به دیابت، از عوارض بعدی بارداری مثل پر فشاری خون و زایمان زودرس می‌توان پیشگیری کرد.

با بروز چه نشانه‌هایی خانم باردار باید به پزشک مراجعه کند؟

در صورت خونریزی، دل‌درد شدید، خروج غیرطبیعی مایع، تب، سردرد شدید و سوزش شدید سر دل باید به پزشک مراجعه کنند.

خانم‌های باردار با چه فاصله‌هایی باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنند؟

تا هفته 28 بارداری هر ماه یک بار و از هفته 28 تا 36 هر دو هفته یک بار و سپس هر هفته باید ویزیت شوند. در این زمان، ممکن است خانم دچار پرفشاری خون شود و حتی به دنبال آن تشنج کند یا دچار سردرد شدید شود.

خانمی که در بارداری قبلی،حاملگی خارج از رحم داشته،‌ در سونوگرافی که اوایل بارداری انجام می‌شود،‌ متوجه خواهد شد حاملگی خارج از رحم دارد یا خیر. تشخیص بموقع حاملگی خارج از رحم از خطر احتمالی برای مادر می‌کاهد و مادر با ساده‌ترین روش‌ها، درمان می‌شود.

چه زمانی تغذیه مادر باردار، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند؟

از ماه هشتم و هفته بیست و هشتم بارداری به بعد، جنین بیشترین وزن‌گیری را دارد. مادران باید از همه مواد غذایی یعنی از برنج، گوشت، تخم‌مرغ، آجیل، سالاد، انواع جوانه و… استفاده کنند. البته خانمی که کمتر فعالیت دارد، نسبت به خانمی که فعالیت بیشتری دارد به کالری کمتری نیاز دارد. خانم‌ها باید مراقب باشند چاق نشوند و همچنین نباید وزن از دست بدهند.

در مورد مصرف ماهی در دوران بارداری توضیح بفرمایید.

هفته‌ای دو بار ماهی تازه و سالم باید میل کنند. ماهی نباید فریزری باشد و سرخ کرده هم نباشد. امگا 3 موجود در ماهی به رشد مغز جنین کمک می‌کند.

دکتر لاله اسلامیان

فلوشیب طب مادر و جنین

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *