درمان فيبروئيد رحم بدون جراحي و بدون آسيب به باروري

[ad_1]

دکتر مهرداد منصوری

4671
یک مطالعه جدید نشان داده که میتوان به کمک یک روش ساده غیر جراحی فیبروئیدهای رحم را به نحوی که تاثیر در توان بارداری زنان ایجاد نکند درمان کرد. فیبروئید یا میوم ها تومورهای خوش خیم رحم هستند که شیوع زیادی دارند. منشا این تومورها عضلات جدار رحم هستند و میتوانند موجب بروز مشکلاتی مانند ناباروری، دردهای شکمی یا خونریزی های قاعدگی زیاد شوند.

در روش ذکر شده که به آن Uterine fibroid embolization یا UFE میگویند عروق خونی که به سوی فیبروئید میروند را مسدود میکنند تا خونرسانی به آن قطع شده و در نتیجه فیبروئیدها کوچک شده و حتی از بین بروند. تا کنون این روش برای زنان در سنین باروری توصیه نمیشده چون ممکن است خونرسانی به خود رحم هم مختل شده و در کارکرد آن تاثیر منفی بجای بگذارد.

در حال حاضر درمان مرسوم فیبروئید یا میوم ها جراحی میومکتومی myomectomy است که در آن تومور یه توسط جراحی برداشته میشود. حال محققین پرتقالی در مطالعه ای جدید توانسته اند تنها عروق خونی که به سوی فیبروئیدها میروند را به توسط ارسال ژلفوم به سوی آنها مسدود کنند به طوری که به کل رحم آسیبی وارد نشود با اینحال تومورها از بین بروند. در این روش که به آن آمبولیزاسیون انتخابی یا select UFE میگویند تکه های کوچکی به نام ژلفوم gel foam به درون عروق خونی تغذیه کننده فیبروئید ها در رحم تزریق شده تا خونرسانی به آنها متوقف یا کم شود.

محققان 149 بیمار را که به علت وجود فیبروئید نمیتوانستند باردار شوند را به توسط روش ذکر شده درمان کردند و همه زنان توانستند باردار شوند. نتایج مطالعه ذکر شده در شماره ماه ژوئن 2017 مجله Radiology منتشر شده است.

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *