مهمترين عامل تاثير گذار در طول عمر محل زندگي است

[ad_1]

دکتر مهرداد منصوری

4670
یک مطالعه جدید نشان داده اینکه چقدر عمر خواهید کرد تا حد زیادی به این بستگی دارد که در کجا زندگی میکنید. محققان میگویند امید به زندگی در ایالات متحده از سال 1980 تا 2014 به طور متوسط پنج سال افزایش پیدا کرده است. در همین حال در مناطق مختلف ایالات این کشور امید به زندگی کاملا متفاوت است. محققان مهمترین عوامل تاثیر گذار بر این تفاوت را وضعیت اقتصادی، عادات زندگی و میزان مراقبت های بهداشتی در دسترس مردم میدانند که بسته به محل زندگی متفاوت است.

به طور مثال بررسی ها نشان داده که در شهرهای اسپن و برکندریج در کلرادو امید به زندگی بطور متوسط 86 سال است. این بهتر از امید به زندگی مردم آندروا (کشوری کوچک بین فرانسه و اسپانیا) و ایسلند با بالاترین میزان امید به زندگی در جهان است. در همین حال در قسمت هایی از داکوتای جنوبی که محل زندگی بقایای سرخپوستان بومی امریکا است کمترین امید به زندگی در امریکا دیده شده که حدود 66 سال است. این میزان برابر امید به زندگی در کشورهایی مانند سودان و عراق است.

محققان عواملی مانند شیوع دیابت، فشار خون، مصرف دخانیات و چاقی را از مهمترین علل تفاوت در امید به زندگی در مناطق مختلف میدانند که کاملا به اینکه فرد در چه نقطه ای زندگی میکند در ارتباط است. آنها ذکر میکنند 60 درصد تفاوت ها در میزان امید به زندگی در نقاط مختلف به علت تفاوت در وضعیت اقتصادی و نژادی جوامع و 27 درصد آن یه علت اختلاف در میزان در دسترس بودن مراقبت های بهداشتی است.

بطور مثال دسترسی بیشتر به غذاهای سالم تر، پاکیزه بودن هوای محل زندگی، در دسترس بودن پارک ها و فضاهای ورزشی، مدیریت منابع شهری برای به حداقل رساندن استرس در شهروندان و بسیاری از عوامل دیگر میتواند تفاوت در طول عمر مناطق مختلف را توجیه کند.

نتایج این تحقیق در شماره ماه می 2017 مجله JAMA Internal Medicine منتشر شده است.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *