مشخص كننده محل تومور سينه قبل از جراحي

[ad_1]

دکتر مهرداد منصوری

4669
وقتی نیاز به جراحی تومورهای سینه بوجود میابد تومور ممکن است آنقدر بزرگ باشد که پزشک بتواند موقع جراحی آن را دیده یا لمس کرده و خارج کند ولی گاهی اوقات تومور آنقدر کوچک است که یافتن آن درون توده پستان موقع جراحی کار بسیار مشکلی است.

در این حالات معمولا قبل از جراحی پزشک رادیولوژیست با کمک ماموگرافی یا سونوگرافی محل تومور را مشخص کرده و یک قطعه کوچک حاوی مواد رادیواکتیو را در آن محل تزریق میکند. موقع جراحی پزشک با کمک یک آشکارساز محل قطعه را مشخص کرده و با کمک آن محل توده را تشخیص میدهد.

حالا یک شرکت به نام Faxitron در آریزونا اجازه اداره دارو و غذای ایالات متحده را برای دستگاه به نام LOCalizer radio frequency identification بدست آورده است. در این روش نیازی به استفاده از مواد رادیواکتیو برای تگ کردن و مشخص کردن محل تومور نیست و یک قطعه بسیار کوچک RFID قبل از جراحی به توسط پزشک رادیولوژیست در محل تومور تزریق و قرار داده میشود.

موقع جراحی محل این قطعه بسیار کوچک را میتوان به کمک یک دستگاه کوچک مشخص کرد. این دستگاه با انتشار امواج رادیویی از خود محل تگ RFID را با دقت مشخص میکند. دستگاه صدای بیب از خود منتشر میکند و هرچه سنسور دستگاه به تگ نزدیکتر میشود سرعت بیب ها بیشتر میشود و بر روی صفحه دستگاه هم فاصله سنسور تا تگ به دقت نوشته میشود. به این ترتیب جراح میتواند محل تگ RFID و در نتیجه محل توده را با دقت مشخص کند.

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *