آيا بايد سطح كلسترول خون خود را اندازه گيري كنيم

[ad_1]

دکتر مهرداد منصوری

4666
کالج متخصصان قلب و انجمن قلب امریکا به همه افراد بالای 20 سال توصیه میکند هر شش سال یکبار سطح کلسترول خون خود را اندازه گیری کنند. در همین حال بسیاری از متخصصان قلب عقیده دارند این کار تا سن 35 سالگی برای مردان و 45 سالگی برای زنان ضروری نیست مگر اینکه فرد مشکلات دیگری مانند فشار خون بالا و سابقه خانوادگی بیماری قلبی داشته یا سیگاری باشد.

حالا تعدادی از محققین مطالعه ای را بر روی بیش از 9 هزار نفر در سنین 49-30 انجام داده و به این نتیجه رسیده اند که در افراد غیر سیگاری که فعلا فشار خون بالا ندارند تعداد بسیار کمی در ده سال آینده دچار حمله قلبی میشوند و این بدان معنی است که این افراد حتی در صورتی که کلسترول بالا داشته باشند نیازی به پایین آوردن آن ندارند.

نتایج این مطالعه در شماره ماه می 2017 مجله Annals of Internal Medicine منتشر شده است.

محققین دیگر میگویند اندازه گیری کلسترول فقط برای شروع درمان دارویی نیست. چه بسا کسانی که نه سیگاری هستند و نه فشار خون بالایی دارند ولی وقتی متوجه میشوند سطح کلسترول خون آنها بالا است با تغییر در رژیم غذایی و افزایش سطح فعالیت های بدنی آن را کنترل میکنند. از طرف دیگر نوعی بیماری ژنتیکی وجود دارد که در آن افراد در جوانی سطح بسیار بالای کلسترول دارند. این افراد در سنین جوانی باید تحت درمان دارویی پایین آورنده کلسترول قرار بگیرند. پس بهتر است اندازه گیری کلسترول در سنین پایین تری انجام شود.

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *