حمله به مركز فرماندهي سرطان با كريسپر

[ad_1]

دکتر مهرداد منصوری

4665
کریسپر یا CRISPR-Cas9 genome editing system روش نسبتا جدیدی است که از چند سال قبل انقلابی را در مهندسی ژنتیک ایجاد کرده. در یکی دو سال قبل با کمک این روش محققان توانسته اند قدم های بزرگی را در درمان بیماری هایی مانند دیستروفی عضلانی و کوری و حتی ایدز بردارند. در این روش محققان میتوانند قسمت های خاصی از دی ان ای را بصورت فوق العاده دقیق قطع کننده و توالی ژنی را که خود از قبل ساخته اند جایگزین آن کنند. به این ترتیب با دستکاری فوق العاده دقیق در دی ان ای و ژن سلول ها میتوان آنها را به هر کاری که بخواهیم وادار کنیم.

اخیرا محققان دانشگاه پیتزبورگ توانسته اند با کمک روش کریسپر به مرکز فرماندهی سرطان ها حمله کنند. آنها میگویند جهشی به نام جوش ژنتیکی وجود دارد که در آن دو ژن جداگانه به هم متصل شده و یک ژن هیبرید ساخته میشود که این منجر به سرطان میشود. محققان میگویند ژن جهش یافته ای به نام MAN2A1-FER با همین روش میتواند سرطان های پروستات، کبد، ریه و تخمدا ایجاد کند.

محققان در روش جدید با کمک کریسپر ژن یاد شده را با یک ژن ضد سرطان جایگزین میکنند. با کمک همین روش آنها توانسته اند تومورهای پروستات و کبد را در موش تا حد 30 درصد کوچک کرده و از انتشار آن در بدن جلوگیری کنند.

چند سال است که از روش کریسپر برای تغییر ژنتیکی در سیستم دفاع ایمنی بدن به منظور مبارزه با سرطان استفاده میشود. محققان میگویند این مانند کمک به سربازان برای دفاع است ولی روش جدید مرکز فرماندهی سرطان را هدف قرار میدهد. نتایج تحقیق بر روی روش ذکر شده در مجله Nature Biotechnology منتشر شده است.

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *