تاثير قرص هاي خواب در شكستگي لگن

[ad_1]

دکتر مهرداد منصوری

4663
یکی از علل ناتوانی های ماندگار در سنین بالا شکستگی لگن است. در این سنین شکستگی لگن حتی میتواند منجر به مرگ شود. حالا یک تحقیق جدید نشان داده که احتمال شکستگی لگن با شروع مصرف قرص های خواب افزایش پیدا میکند. این مطالعه نشان داده که بخصوص در دو هفته اول بعد از شروع داروهای خواب آور احتمال زمین خوردن افزایش پیدا میکند.

در این مطالعه محققان 18 تحقیق قبلی بر روی ارتباط بین مصرف قرص های خواب آور و احتمال زمین خوردن و بروز شکستگی لگن را بررسی کردند. این تحقیقات جمعا بر روی 900 هزار نفر با سن حدود 80-70 سال انجام شده بود. این بررسی نشان داد که مصرف داروهای خواب آور موجب بروز گیجی و کند شدن زمان پاسخ به محرک های خارجی و اختلال در تعادل شده و احتمال زمین خوردن را دو و نیم برابر میکند. ریسک زمین خوردن بعد از گذشت مدتی از مصرف این داروها به تدریج کم شده ولی هیچ وقت به حد طبیعی نمیرسد.

مطالعه نشان داد که مصرف دو تا چهار هفته ای داروهای خواب آور احتمال شکستگی لگن را 53 درصد افزایش میدهد و بعد از گذشت یک ماه این احتمال به حدود 20 درصد میرسد.

محققان عقیده دارند استفاده از روش های دیگر مانند ورزش چند ساعت قبل از خواب، اجتناب از مصرف قهوه بعد از ساعت سه بعد از ظهر، کم کردن مصرف الکل و راه های دیگر میتوانند جایگزین مصرف قرص های خواب آور شوند.

نتایج تحقیق ذکر شده در مجله PLOS One منتشر شده است.

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *