آيا تلفن همراه به سلامت رواني بچه ها كمك ميكند يا صدمه ميزند

[ad_1]

دکتر مهرداد منصوری

4660
غالب والدین از اینکه بچه هایشان مدت های زیادی پای تلفن همراه مینشینند ناراحت هستند. آیا این ناراحتی درست است. یک مطالعه جدید نشان داده وقتی کودکانی که در ریسک مشکلات روانی هستند روزانه مدت زیادی را در مقابل تلفن همراه میگذرانند احتمال شدت گرفتن این مشکلات بیشتر میشود. با این حال استفاده از تلفن همراه یک وجه مثبت هم دارد به این معنا که وقتی بچه ها با کمک این وسیله پیام های بیشتری به دوستانشان میفرستند میزان اضطراب و افسردگی آنها کمتر میشود.

در این مطالعه محققان تعدادی تلفن همراه را در اختیار 151 نوجوان با سن 15-11 سال قرار دادند. همگی این نوجوانان در مناطق فقیرنشین زندگی میکردند و در معرض و ریسک مشکلات رفتاری قرار داشتند. بچه ها سه بار در روز احساس خود را از طریق همان تلفن ها به اطلاع محققان رسانده و مدت استفاده از تلفن را هم در هر روز گزارش میکردند. محققان از روی زمان و نوع استفاده بچه ها از تلفن روحیات روزانه آنها را بررسی کردند.

بررسی نشان داد که بچه ها به طور متوسط در هر روز دو و نیم ساعت از تلفن استفاده کرده و 41 پیغام میفرستادند. همچنین مشخص شد در روزهایی که استفاده بچه ها از تلفن همراه بیشتر بود مشکلات مربوط به بیش فعالی و عدم تمرکز و رفتارهایی مانند خوابیدن، بی میلی و پرخاشگری هم در آنها افزایش پیدا میکرد. در همین حال در روزهایی که بچه ها پیام متنی بیشتری برای دوستان خود میفرستادند اضطراب و افسردگی در آنها کاهش پیدا میکرد.

محققان میگویند همانطور که استفاده بدون ضابطه از تلفن همراه به سلامت جسمی و روحی بچه ها آسیب میرساند به همان میزان هم غیر عاقلانه است که این وسیله را برای آنها کلا ممنوع کنیم.

نتایج این تحقیق در شماره ماه می 2017 مجله Child Development منتشر شده است.

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *