كم خوابيدن چگونه توانايي شما براي يادگيري را كاهش ميدهد

[ad_1]

دکتر مهرداد منصوری

4655
همه ما میدانیم یک خواب خوب چگونه ما را سر حال میاورد و یک شب توام با بیخوابی چگونه کارآیی ما در روز بعد را از بین میبرد. حالا یک مطالعه جدید نشان داده است که چگونه قسمت هایی از مغز ما که مسئول یادگیری هستند با کم خوابی و بد خوابی تحت تاثیر قرار میگیرند.

در این مطالعه محققین از شش زن و هفت مرد خواستند بعد از یک شب با خواب خوب و کافی کارهایی را انجام دهند که نیازمند مهارت بالایی بود. این شامل یادگرفتن یک سری حرکات در انگشتان دست بود و محققان توانستند محل دقیق قسمتی از مغز که مسئول یادگیری این حرکات بود را مشخص کنند. آنها همچنین فعالیت مغزی افراد را در هنگام خواب بررسی کردند. در شب دوم محققان به روش هایی خواب عمقی افراد را مغشوش کردند. البته افراد از این امر اطلاعی نداشتند و فکر میکردند خواب خوبی داشته اند. روز بعد قدرت یادگیری افراد در انجام حرکات جدید کاهش پیدا کرده بود.

محققان میگویند وقتی خواب عمیق دستخوش اختلال میشود سیناپس ها یا محل اتصال سلول های عصبی نمیتوانند استراحت کنند. آنها عقیده دارند سیناپس ها در طول روز مکررا تحریک میشوند و در طول خواب عمیق شبانه باید بدون تحریک باقی بمانند تا دوباره ریست شده و به حالت اولیه و آماده به کار بازگردند.

نتایج این مطالعه که به توسط محققان دانشگاه زوریخ انجام شده در مجله Nature Communications منتشر گردیده است.

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *