پیشگامی روش های جدید درمان سرطان

[ad_1]

 

تاريخ : جمعه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۲

پژوهشگران دانشگاه ساوث همپتون در همکاری با مرکز تحقیقات سرطان BC راه جدیدی برای از بین بردن سلول های سرطانی پیدا کردند.این تحقیق به تازگی در مجله cell منتشر شده است و یک درمان بالقوه برای درمان سرطان است که برخلاف روش های قدیمی مثل رادیو تراپی,سلول های سالم بدن آسیبی نمی بینند.

کریس پرود ,استاد نظارت بر علوم زیستی دانشگاه ساوث همپتون می گوید:

(سلول های سرطانی خیلی بیشتر از سلول های طبیعی رشد می کنند و تقسیم می شوند,یعنی این سلول ها بیشتر به مواد غذایی و اکسیژن نیاز دارند.ما یک جز سلولی به نام eukaryotic elongation factor 2 kinase یا eEF2K کشف کردیم که نقش حیاتی در زنده ماندن سلول سرطانی در شرایط کمبود مواد غذایی دارد در حالی که سلولهای سالم به طور معمول برای زنده ماندن نیاز به eEF2K ندارند.ما قادر به کشتن سلول های سرطانی بدون آسیب رساندن به سلول های سالم در این فرآیند هستیم.)

سازگاری متابولیک برای بقای سلول در محرومیت مواد غذایی ضروری است.eEF2-کیناز توسط  AMP-کیناز فعال می شود و با مسدود کردن مرحله ادامه ترجمه باعث بقای سلولی در شرایط گرسنگی می شود.

سلولهای فاقد eEF2K در شرایط گرسنگی در معرض خطر قرار می گیرند با این حال حساسیت سلولهای سرطانی به نبود eEF2K در شرایط گرسنگی بیشتر است.

تقریبا تمام سلول های بدن حاوی اجزای اصلی مشابه است یعنی حمله به یک سلول سرطانی می تواند بر سلولهای نرمال تاثیر بگذارد با این حال سعی می شود تا سلول نرمال کمترین آسیب راببیند.

این روش درمانی می تواند برای درمان انواع مختلف سرطان استفاده شود.

پروفسور پرود و تیمش در حال حاضر در حال کار کردن با آزمایشگاههای دیگر از جمله شرکت های داروسازی هستند تا برای توسعه و تست موادی که بلوک کننده eEF2K است تلاش کنند که در آینده می تواند به طور بالقوه برای درمان سرطان استفاده شود.

منبع:cell , science daily

ارسال توسط رضا.م


.: Weblog Themes By reza.m :.

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *